10.15-11.45 | WYKŁAD 1: Zmiany błony śluzowej jamy ustnej o charakterze owrzodzeń - różnicowanie i zasady postępowania
prof. dr hab. Małgorzata Radwan-Oczko, Uniwersytet Wrocławski im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Wydział Lekarski
O wykładowcy >>>>
O wykładowcy >>>>

Profesor dr hab. Małgorzata Radwan-Oczko jest Kierownikiem Katedry i Zakładu Patologii Jamy Ustnej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Jest nauczycielem akademickim od 35 lat.
W dorobku naukowym posiada 193 publikacje i doniesienia zjazdowe. Była promotorem sześciu rozpraw doktorskich na stopień doktora nauk
medycznych.
Posiada specjalizację I stopnia z zakresu stomatologii ogólnej, II stopnia z zakresu stomatologii zachowawczej oraz II stopnia z periodontologii.
Była kierownikiem i wykładowcą wielu kursów, oraz prowadziła zajęcia praktyczne dla osób odbywających specjalizację z zakresu periodontologii i patologii jamy ustnej organizowanych w ramach obowiązkowego szkolenia podyplomowego i w ramach kursów specjalizacyjnych w różnych specjalizacjach. Zasadniczym tematem badań naukowych prowadzonych w kierowanej przez Nią Katedrze są zmiany patologiczne błony śluzowej jamy ustnej w powiazaniu z czynnikami miejscowymi i ogólnoustrojowymi.
W tym nurcie badania szczegółowe dotyczą obecności Helicobacter pylori w jamie ustnej w patologiach błony śluzowej jamy ustnej, obecności choroby przyzębia i periopatogenów w jamie ustnej w powiązaniu z chorobami ogólnoustrojowymi. Prowadzone są badania nad oceną pacjentów z cukrzycą typu I i II celem porównania stanu zdrowia jamy ustnej z wykładniki stanu zdrowia ogólnego .
Kolejnym tematem badań jest obecność wirusa brodawczaka - HPV, oceniana metodą PCR, w jamie ustnej badanych- osób ogólnie zdrowych oraz z chorobami błony śluzowej jamy ustnej oraz obecności infekcji HPV i HSV w preparatach histopatologicznych różnych zmian klinicznych błony śluzowej jamy ustnej – z zastosowaniem metod immunohistochemicznych.
Najnowsze badania dotyczą oceny obecności markerów molekularnych w preparatach histopatologicznych zmian klinicznych o charakterze liszaja płaskiego oraz tematu śliny jako materiału diagnostycznego w stomatologii.
Na podstawie dokumentacji fotograficznej zostanie omówiony obraz kliniczny, diagnostyka różnicowa oraz zasady postępowania diagnostyczno- terapeutycznego zmian błony śluzowej jamy ustnej o charakterze owrzodzeń w: aftach nawrotowych, liszaju płaskim, w rumieniu wysiękowym wielopostaciowym, w zmianach polekowych oraz w zmianach potencjalnie nowotworowych i raku błony śluzowej jamy ustnej.
Wykład będzie miał na celu przybliżenie problemu oceny klinicznej oraz przyczyny zmian o charakterze owrzodzeń, ich zaawansowania, oraz wskaże różnice występujące między poszczególnymi patologiami.
Zostanie zwrócona uwaga na znaczenie wywiadu zarówno stomatologicznego jak i ogólnomedycznego.
Wykład będzie miał na celu przybliżenie problemu oceny klinicznej oraz przyczyny zmian o charakterze owrzodzeń, ich zaawansowania, oraz wskaże różnice występujące między poszczególnymi patologiami.
Zostanie zwrócona uwaga na znaczenie wywiadu zarówno stomatologicznego jak i ogólnomedycznego.